Rubikovy hodiny

rubikovy hodiny rubikovy hodiny

Rubikovy hodiny (Rubik's clock) jsou dvoustranný hlavolam, jenž má na každé straně 9 hodinových ciferníků. Mezi nimi jsou umístěna 4 vysunovatelná tlačítka. K rohových ciferníkům jsou připevněna otočná kolečka, které v závislosti na vysunovacích tlačítkách mění polohu ručičky v určitých cifernících a to z obou stran hlavolamu současně. Cílem je oboustraně nastavit ručičky všech ciferníků na 12 hodin.

Na této stránce najdete:

  • Rubikovy hodiny - složení kříže na jedné straně
  • Rubikovy hodiny - složení jedné strany, nasměrování všech ručiček na 12 hodin
  • Rubikovy hodiny - aplikace 1. a 2. kroku na druhou stranu hlavolamu
  • videa světových rekordů

Rubikovy hodiny - složení kříže na jedné straně

Každý obrázek níže představuje schéma po dokončení příslušného kroku. Fialovou barvou je znázorněno, kterým kolečkem se otáčelo. Žluté kroužky představují vysunovací tlačítka vystrčená, když žlutý kroužek na obrázku chybí, je tlačítko zastrčené.

rubikovy hodiny

Při směru zleva doprava můžeme postupně sledovat skládání kříže z pěti ručiček ciferníků. Pátý obrázek dává všechny křížové ručičky na 12 hodinu. Význam tohoto kroku je popsán níže.

Rubikovy hodiny - složení jedné strany, nasměrování všech ručiček na 12 hodin

Po dokončení jedné stěny a nasměrování všech ručiček na 12 hodin hlavolam překlopíme (nejlépe zprava doleva či naopak, nikoli ze shora dolů či ze zdola nahoru) a po následném složení kříže skládáme druhou stěnu tak, že se vždy několik ručiček posouvá k jedné, nikoli jedna k několika.

rubikovy hodiny

TIP: Řešení lze zkrátit, když po prvním kroku nastavíme křížové ručičky na 12 hodin a místo skládání zbytku stěny hlavolam otočíme a skládáme stěnu druhou již klasickým způsobem - nejdříve kříž, poté zbytek.

Videa světových rekordů

Stejně tak jako má fotbal FIFA nebo atletika IAAF, i Rubikovy hodiny mají jakýsi výbor, který organizuje soutěže po celém světě. Jedná se o WCA - World Cube Association. Takže se dá ve skládání Rubikových hodin oficiálně závodit. Soutěží ve dvou formátech: jednotlivém nejrychlejším složení hlavolamu a potom i průměrném složení. Jako průměr se zde bere pět po sobě jdoucích časů jednoho kola skládání, přičemž nejlepší a nejhorší čas se neuvažuje a ze zbylých tří časů se vypočte aritmetický průměr.

disciplína: Rubikovy hodiny, jednotlivé složení
jméno: Nathaniel Berg (Švédsko)
výsledek: 3.73 s
rozmíchání: dostupné na požádání
složení: dostupné na požádání
typ hlavolamu: Rubik's
metoda skládání: Pochmannova
osobní názor na použitou metodu: viz níže
závod: Danish Open; 20-21. 6. 2015; Dánskodisciplína: Rubikovy hodiny, průměrné složení
jméno: Tairan Zhong (Čína)
výsledek: 5.23 s
rozmíchání: dostupné na požádání
složení: dostupné na požádání
typ hlavolamu: ---
metoda skládání: Pochmannova
osobní názor na použitou metodu: viz níže
závod: Zhuhai Open; 29-30. 5. 2017; Čína


Pokud vás rychlostní skládání (tzv. speedcubing) zaujalo, přečtěte si článek o tom, kde koupit Rubikovy hodiny, jaký typ je nejlepší a jak skládat rychleji.Osobní názor k metodám skládání při světových rekordech


Rubikovy hodiny:

Protože Rubikovy hodiny neskládám moc často, nebyl jsem si jist, zda-li existuje nějaká jiná rychlostní metoda než Pochmannova (která je de facto znázorněna výše) a zda je na trhu k dostání hlavolam od jiného výrobce, než je Rubik. Bývalý světový rekordman, Sam Zhixiao Wang, mi na to odpověděl: "Jsou i jiné metody než Pochmannova, ale ty jsou si dost podobné a všechny z ní vycházejí. Sice existuje několik čínských výrobců, ale všichni stojí za houby."

REKLAMA:
„Bůh stvořil člověka, když ho přestaly bavit opice. Na další pokusy už pak neměl nervy.“ Mark Twain