Rubikova kostka 6x6x6, 7x7x7 ... NxNxN
Text na této stránce vznikl tak trošku z historických důvodů. Nejprve totiž byly napsány návody pro Rubikovu kostku 4x4x4 a 5x5x5. Jakoukoliv metodou, kterou dokážeme složit kostku 4x4x4, můžeme po určitých úpravách složit i kostky větší (z pohledu většího počtu vrstev).
Mohl bych tedy udělat návod na složení Rubikovy kostky 6x6x6, Rubikovy kostky 7x7x7 až Rubikovy kostky NxNxN za pomoci redukční techniky skládání (tak, jak je tomu v případě kostky 4x4x4 a 5x5x5 v rámci těchto stránek). Jenže já si řekl ne!
Dovedly mě k tomu dvě věci - jednak by to bylo časově enormně náročné (nedovedu si představit, že bych dělal návod např. na Rubikovu kostku 20x20x20 s využitím simulátorů), druhak by to bylo vcelku zbytečné - kostra metody zůstává stejná a obměňují se jen tahy určitými vrstvami.
Znám z vlastní zkušenosti, jaké to je, když na kostce 20x20x20 popletete algoritmus na řešení tzv. OLL parity. Výsledkem je rozmíchaná kostka a oči pro pláč. A proto místo redukční techniky skládání "velkých" kostek doporučím metodu Cage, která problémům parity, tak jak je známe např. u Rubikovy kostky 4x4x4, předchází.
Na odkazované stránce je sice vysvětlen postup skládání jen pro kostku 4x4x4, nicméně ten se dá adaptovat na jakoukoliv kostku NxNxN. S většími kostkami je více praktické metodu nějakým způsobem optimalizovat, např. tím, že dílky posledních 4 kompozitních hran (tj. hran jako při pohledu na kostku 3x3x3) budou skládány v několika vrstvách najednou nebo tak, že provedeme jakýsi "čistící proces", díky kterému rychleji složíme středové dílky v konečné fázi skládání. Koneckonců i při složení Rubikovy kostky 150x150x150 (srolujte si na konec odkazované stránky) byla použita modifikace právě metody Cage.