Rubikův had / Rubik's Twist

rubikův had / rubiks twist rubikův had / rubiks twist

Rubikův had (anglicky Rubik's Snake), pro který se nově užívá i název Rubik's Twist, je hlavolam mající 24 typově shodných dílků rozdělnených do dvou řad. Dílky v řadách jsou obvykle dvoubarevné (ale mohou být i vícebarevné) a je jimi možné otáčet o násobky 90 stupňů. Cílem je vytvořit tvar co nejvíce se podobající kouli.

Rubikův had / Rubik's Twist - řešení hlavolamu

Protože by bylo poměrně obtížné vytvořit textový popis řešení včetně ilustrativních obrázků a značení tahů, je níže nabídnuta možnost zhlédnout návod v podobě videa. Videonávod začíná pro stav hlavolamu ve tvaru "úsečky". Jak se dostat právě do tvaru úsečky je ponecháno na samotném řešiteli (jedná se o intuitivní záležitost).

Před prvním otočením dílku o 90 stupňů se ujistěte, že tento první dílek směřuje dolů (naopak poslední dílek - pravý krajní - je orientován směrem nahoru). Protože existují celkem dvě možnosti počátečního uspořádání před začátkem skládání (ty jsou sice tvarově stejné, ale barevně odlišné), existují i dva stavy složeného hlavolamu (ty jsou opět tvarově stejné ale barevně různé).Děkuji Jardovi Flejberkovi za laskavé zapůjčení hlavolamu Rubikův had / Rubik's Twist, díky čemuž mohl vzniknout tento návod.