Flowerminx / Kilominx

flowerminx flowerminx

Flowerminx, chcete-li Kilominx, je hlavolam ve tvaru dvanáctistěnu s podstavou pravidelného pětiúhelníku. Pokud má hlavolam tvar koule, nazývá se Impossiball. V České republice je známější variantou hlavolam Tom Ball, za jehož složení v časovém limitu tří minut byla v roce 2010 vypsána odměna ve výši 1 000 000 korun. Nevím, jak celá soutěž dopadla. Myslím si však, že výhra nebyla nakonec vyplacena ani ne tak z důvodu velkého počtu různých pozic, jako spíš proto, že Tom Ball není určen pro rychlostní skládání a části hlavolamu jsou poměrně špatně pohyblivé.

Na této stránce najdete:

  • Flowerminx / Kilominx - složení jedné vrstvy
  • Flowerminx / Kilominx - složení zbylých rohů

Flowerminx / Kilominx - složení jedné vrstvy

flowerminx

Celý hlavolam je tvořen dvaceti trojbarevnými částmi - rohy. Když se podíváte na hlavolam Megaminx, zjistíte, že i ten obsahuje oněch 20 rohů (nově otevřené okno s hlavolamem Megaminx doporučuju nezavírat, stejně tam ještě nakoukneme). Tudíž je řešení hlavolamu Flowerminx totožné se složením všech rohů hlavolamu Megaminx. V prvním kroku složíme jednu vrstvu, to by měl zvládnout každý a navíc se tak seznámí s vlastnostmi hlavolamu. Poté otočíme hlavolam vzhůru nohama a přejdeme k druhému kroku řešení skládání.

Flowerminx / Kilominx - složení zbylých rohů

flowerminx

Krok budeme řešit dvoufázově. První fází je složení všech rohů kromě posledních šesti (viz obrázek dole). Druhou fází je složení zbylých šesti rohů. Inspiraci můžete hledat v návodu na hlavolam Megaminx - pro první fázi ve čtvrtém kroku (s tím rozdílem, že zde je pracovní roh v dolní stěně již složen, protože není potřeba ke skládání hran, jelikož hlavolam ani žádné nemá), pro druhou fázi v šestém kroku.

flowerminx

Možná že je pro Megaminx (se všemi svými středy a hranami) vysvětleno skládání rohů až moc složitě - obzvláště v případě hlavolamu, u kterého na hrany a středy nemusí být brán zřetel. Proto je předložen i jiný způsob skládání rohů. Konkrétně po prstencích - viz obr. 1.

flowerminx
Obr. 1 - Barevně znázorněné prstence hlavolamu

První vrstva je zobrazena modře, zbývá tak poskládat zbylé tři prstence. Je výhodné začít od červeného (jenž obsahuje 5 dílků - ostatně jako každý ze čtyř prstenců), protože ten je možné složit tak, aby nedošlo k rozmíchání již složených dílků. Následuje prstenec zelený. Do něj je možné vložit dílky ze žlutého prstence způsobem ukázaným na následujícím obrázku.

flowerminx

Záleží jen na vás, zda-li si do posledního kroku necháte nesložených 6 dílků (jako v případě Megaminxu), nebo si nesložíte jen 5 dílků patřících do žlutého prstence. Pokud zvolíte druhou možnost, můžete skládat dílky dvoufázově - nejprve je správně permutovat a následně je správně orientovat (nebo naopak). Za tímto účelem se dají využít komutátory.



Graficky stránku obohatil Paul Smet.