Megaminx

megaminx megaminx

Megaminx je hlavolam ve tvaru dvanáctistěnu s podstavou pravidelného pětiúhelníku. Navzdory svému vzhledu má mnoho společného s Rubikovou kostkou. Oba hlavolamy se skládají ze středů jedné barvy, dvoubarevných hran a trojbarevných rohů.

Na této stránce najdete:

  • Megaminx - značení
  • Megaminx - složení jedné vrstvy bez jednoho rohu (pracovního)
  • Megaminx - složení hran sousedících se složenou vrstvou bez jednoho rohu
  • Megaminx - složení hran sousedních stěn složené vrstvy bez jednoho rohu
  • Megaminx - složení všech rohů kromě těch v horní vrstvě a pracovního rohu
  • Megaminx - složení zbývajících hran
  • Megaminx - složení zbývajících rohů
  • videa světových rekordů

Megaminx - značení

megaminx

Megaminx - složení jedné vrstvy bez jednoho rohu (pracovního)

megaminx

Analogickým způsobem jako u 1. kroku v návodu na Rubikovu kostku složíme jednu vrstvu bez jednoho rohu.

Megaminx - složení hran sousedících se složenou vrstvou bez jednoho rohu

megaminx

Stejným postupem jako při skládání 2. kroku v návodu na Rubikovu kostku složíme dalších pět hran.

Megaminx - složení hran sousedních stěn složené vrstvy bez jednoho rohu

megaminx

Složíme všechny hrany na sousedních stranách složené vrstvy.

Pořadí skládání na videu: fialovo-oranžová, fialovo-červená, zeleno-(tmavě)modrá, zeleno-červená, tyrkysově-(tmavě)modrá, tyrkysově-růžová, hnědo-růžová, (světle)modro-oranžová a (světle)modro-zelená hrana.

Megaminx - složení všech rohů kromě těch v horní vrstvě a pracovního rohu

megaminx

Poskládáme všechny rohy až na ty, které patří do horní stěny. Pracovní roh v dolní vrstvě také nemusí být v tomto kroku složen. Základní princip: roh z horní stěny umístíme na pozici kam patří. Tím se do horní vrstvy dostane jiný roh, načež situaci opakujeme - viz video níže.

Pořadí skládání na videu: zeleno-modro-červený, zeleno-modro-tyrkysový, modro-zeleno-oranžový, modro-hnědo-zelený, tyrkysově-modro-růžový, fialovo-červeno-oranžový, hnědo-růžovo-zelený (POZOR: nyní jsou v horní vrstvě jen rohy do ní patřící + pracovní roh. Roh na pozici pracovního rohu, tedy fialově-modro-oranžový, je nutné umístit do horní vrstvy a následně vložit na správné místo), fialově-modro-oranžový a hnědo-tyrkysově-růžový roh.

Megaminx - složení zbývajících hran

megaminx

V podstatě se jedná o kombinaci druhého kroku, kde jsou hrany skládány s využitím pracovního rohu (jehož pozici přesuneme na výhodnější místo), a 3. kroku v návodu na Rubikovu kostku.

Pořadí skládání hran za pomoci pracovního rohu na videu: růžovo-modrá, červeno-modrá, zeleno-růžová hrana. (POZOR: nyní, když zbývá složit poslední (oranžovo-červenou) hranu, je výhodné správně umístit pracovní roh.) Hrany v horní vrstvě jsou skládány v pořadí: žluto-modrá, žluto-zelená a žluto-růžová.

V případě, že je zapotřebí orientovat dvě hrany, postupujeme principielně totožným způsobem jako u Rubikovy kostky. Ohled však musíme brát na to, že Megaminx má v horní vrstvě pět hran, zatímco Rubikova kostka pouze čtyři.

Megaminx - složení zbývajících rohů

megaminx

V poslední fázi skládání lze použít stejného způsobu, jakým jsou skládány rohy ve 4. kroku návodu na Rubikovu kostku.

Pořadí skládání rohů: žluto-oranžovo-červený, žluto-červeno-modrý, žluto-zeleno-oranžový a žluto-zeleno-růžový roh. Zbývá orientovat dva rohy. Tento problém řešíme stejně jako v případě 4. kroku skládání Rubikovy kostky, tedy s pomocí komutátoru.

Videa světových rekordů

Stejně tak jako má fotbal FIFA nebo atletika IAAF, i Megaminx má jakýsi výbor, který organizuje soutěže po celém světě. Jedná se o WCA - World Cube Association. Takže se dá ve skládání hlavolamu Megaminx oficiálně závodit. Soutěží ve dvou formátech: jednotlivém nejrychlejším složení hlavolamu a potom i průměrném složení. Jako průměr se zde bere pět po sobě jdoucích časů jednoho kola skládání, přičemž nejlepší a nejhorší čas se neuvažuje a ze zbylých tří časů se vypočte aritmetický průměr.

disciplína: Megaminx jednotlivé složení
jméno: Juan Pablo Huanqui (Peru)
výsledek: 27.22 s
typ hlavolamu: QiYi MoFangGe X-Man Design Galaxy v2 Boron-22 M
metoda skládání: CFOP adaptovaná na Megaminx
osobní názor na použitou metodu: viz níže
závod: La Tienda Cubera Christmas; 21-22. 12. 2019; Perudisciplína: Megaminx průměrné složení
jméno: Juan Pablo Huanqui (Peru)
výsledek: 30.39 s
typ hlavolamu: QiYi MoFangGe X-Man Design Galaxy V2 Boron-22 M Sculpted
metoda skládání: CFOP adaptovaná na Megaminx
osobní názor na použitou metodu: viz níže
závod: Wuxi Open; 10-11. 8. 2019; Čína


Pokud vás rychlostní skládání (tzv. speedcubing) zaujalo, přečtěte si článek o tom, kde koupit Megaminx, jaký typ je nejlepší a jak skládat rychleji.Osobní názor k metodám skládání při světových rekordech


Megaminx:

Jak je patrné z intuitivního návodu na Megaminx, hlavolam má mnoho společného s Rubikovou kostkou 3x3x3. Takže i metody skládání budou principiálně totožné.

Popravdě řečeno znám pouze jednu metodu pro rychlostní skládání a tou je adaptace na CFOP. Standardy metody jsou v případě hlavolamu Megaminx 2 pohledy na OLL a 2 pohledy na PLL. Ve světovém rekordu pro jednotlivé složení bylo patrně použito 2 pohledů na OLL (nejprve orientace hran, poté rohů), následované jen jedním pohledem pro PLL (Juan Pablo Huanqui totiž zná všech 151 PLL algoritmů).Graficky stránku obohatili Jeremy Fleischman, Lucas Garron a Jiříček.