Speedcubing
Možná jste pojem "speedcubing" už zaslechli. Možná dokonce víte, co znamená. Možná znáte někoho, kdo se této aktivitě věnuje. Možná se jí věnujete i vy. A třeba taky ne.
Na této stránce najdete:
- co je speedcubing?
- o čem je speedcubing?
- speedcubing - nevzdávejte to!
Co je speedcubing?
Speedcubing, někdy označovaný také jako speedsolving (česky rychlostní skládání), je aktivita, při které se snažíme složit Rubikovu kostku nebo jiné hlavolamy tak rychle, jak je to jen možné. Člověku, který speedcubing provádí, říkáme speedcuber (česky rychlokostkař).
Pojem speedsolving se všeobecně chápe jako rychlostní skládání hlavolamu (např. Rubikovy hodiny, Skewb atd.), termín speedcubing by měl z logiky věci označovat skládání kostky (např. Rubikova kostka 2x2x2, 3x3x3 atd.). Určitý problém by ale mohl vzniknout při rychlostním skládání hlavolamů kvádrovitého tvaru nebo třeba Square-1 (nejdřív nepravidelný tvar, pak kostka) - jednalo by se o speedsolving nebo speedcubing? Protože to není nikde striktně stanoveno, je speedsolving často paradoxně chápán jako podmnožina k pojmu speedcubing. Zatímco s termínem "speedsolver" se prakticky nesetkáte, pojem "speedcuber" je hojně používaný.
Speedcubing je velmi návyková činnost, což mi zajisté potvrdí všichni rychlokostkaři. Někteří jdou dokonce tak daleko, že tvrdí, že speedcubing je sport. Osobně si to nemyslím. Pokud ale tvrzení porovnám s výrokem, že i poker je sport, pak se nelze ničemu divit.
Všimněte si, že definice speedcubingu neříká nic o čase. Proto při snaze složit hlavolam (obvykle je jím Rubikova kostka) co nejrychleji může být směle označován jako speedcuber ten, kdo kostku složí za 10 vteřin, stejně tak jako ten, který na složení potřebuje minutu, dvě, pět nebo 20. K tomu, aby se rychloskladač stal i z vás, potřebujete několik věcí. Mezi ty nejzákladnější patří vhodná kostka na speedcubing.
Pokud se speedcubingu rozhodnete věnovat, budete "cvičit" a poctivě "trénovat", třeba se z vás stane významný český speedcuber. Může o vás být dokonce natočena inspirativní reportáž.
O čem speedcubing je?
Nabízí se možnost říct o skládání hlavolamů co nejrychleji. To je pravda, ale jen částečná - speedcubing je mnohem víc. Jde o spojení lidí se stejným zájmem. Vytváření komunit - desítek či tisíců lidí vzájemně se bavících, komunikujících, užívajících si společně strávený čas. Speedcubing je především o zábavě, poznávání nových přátel a míst. V neposlední řadě je i o sdílení nápadů - přes publikace nových nebo pozměněných metod na skládání až po návrhy designu nových hlavolamů.
V oblasti speedcubingu se nikdo nezajímá o to, jestli kostku složíte za dvacet sekund nebo za 10 minut. Nikoho nezajímá barva vaší kůže ani náboženská příslušnost. Speedcubing nebere v potaz ani váš věk - dá se začít jako dítě, ale třeba i po šedesátce.
Je možné říct, že týden co týden probíhá někde ve světě oficiální soutěž, které se můžete zůčastnit. Určitě bych nepopsal lépe jak taková soutěž probíhá, než je ukázáno na videu.
Stejně tak jako v každé jiné lidské činnosti, i ve speedcubingu se občas objevují chvilky, které se nám nepovedou. Například případy, kdy se snažíme kostku složit, ale vůbec se nám to nedaří.
Holt každý z nás má někdy špatný den. Mimochodem, tenhle "nešika" je bývalým několikanásobným světovým rekordmanem.
Speedcubing - nevzdávejte to!
V roce 2004 byl Stefan Pochmann jedním z nejlepších speedcuberů na světě - překonával světové rekordy jak na běžícím pásu. V roce 2010 (asi, nepamatuji si přesně) si posteskl nad tím, kde že jsou ty časy, kdy světový rekord mohl překonat prakticky kdokoli.
V dnešní době není vůbec snadné překonat světový rekord v některé ze soutěžních disciplín. Je prakticky vyloučeno, aby se to podařilo někomu, kdo vůbec netrénuje a speedcubing bere jen jako okrajové hobby. Přední příčky ve světových tabulkách jsou obsazeny borci, kteří tvrdě "pracují".
Na druhou stranu všichni musejí někde začít, přičemž každý začátek je těžký. O tom by mohla vyprávět spousta lidí. Já vybral jedno typické video.
Věřte tomu nebo ne, tenhle chlapík v tom samém roce, v jakém byl natočen jeho klip, složil poslepu všech svých 11 kostek, které si na závodech nechal rozmíchat. Zvládl to za necelých 56 minut.
V Čechách se říká: bez práce nejsou koláče. V Americe používají: no pain, no gain. Ať tak či tak, nevzdávejte to! Koneckonců žádný učený z nebe nespad'.
Na stránce byla použita videa, jejichž autory jsou Ivan Makachev, Erik Akkersdijk a Wicaksono Adi.