Jakou kostku vybrat pro rychlostní skládání
Od minula již víme, kde koupit Rubikovu kostku a jak o ni pečovat. Jako volné pokračování bych se chtěl rozepsat i o kostce vhodné pro speedcubing (v angličtině nazývané speedcube).
Zatímco v roce 2004, kdy jsem začínal s rychlostním skládáním Rubikovy kostky, byla na trhu jen hrstka výrobců hlavolamů, dnes je situace zcela jiná. Speedcubing je dynamicky se rozvíjející koníček, a momentálně nabízí nepřeberné množství hlavolamů, které vyrábějí desítky firem (alespoň v případě Rubikovy kostky 3x3x3).
Účelem tohoto článku tak bude snaha o vnesení systému a pořádku pro jednotlivé typy Rubikovy kostky 3x3x3 (ale obecně jakýkoliv hlavolam). Ideálním stavem by pak bylo, kdyby si potenciální zákazník mohl při nákupu pořídit kostku šitou na míru a přesně podle jeho představ.
Na této stránce najdete odpovědi na otázky:
- jsou všechny kostky / hlavolamy stejné?
- podle čeho vybírat a jakou kostku zvolit?
- je možné kostku nějak vylepšit?
Jsou všechny kostky / hlavolamy stejné?
Možná se to stalo i vám - vybrali jste si zboží a po zaplacení zjistili, že jste vlastně nakoupili špatně. Netvrdím, že tomu předejdete u nákupu Rubikovy kostky, ale po přečtení následujícího textu věřím, že si uděláte vlastní představu, která kostka je vhodná právě pro vás. Nikdo přeci nechce kupovat zajíce v pytli.
K dnešnímu dni je na trhu, zejména zahraničním, k dostání velké množství kostek, lišící se nejenom výrobcem, ale i kvalitou materiálu, vnitřním mechanismem, cenou, zkrátka vlastnostmi. Přestože na první pohled mohou Rubikovy kostky 3x3x3 od různých výrobců vypadat stejně, stejné nejsou.
První věcí kterou udělám, když se mě někdo zeptá "jakou kostku bys' mi doporučil?" je to, že odpovím protiotázkou "k jakému účelu bude kostka sloužit?". Pokud chcete hlavolam použít jako těžítko nebo rozptylující prvek ve sbírce růžových slonů s chobotem nahoru, postačí ta za pár korun. Jestliže je úmyslem pořídit kostku pro rychlostní skládání, měli byste při její koupi věnovat pozornost několika faktorům.
Podle čeho vybírat a jakou kostku zvolit?
Napadají mě dva přístupy, jak kostku při nákupu volit: tou první je koupit všechny dostupné kostky na trhu a osobně si vyzkoušet, která vám sedne nejvíc. Druhou variantou je naopak koupit kostku jednu (maximálně dvě), v souladu s tvrzením "spokojím se s tím nejlepším". Nicméně jak již bylo psáno v článku o tom, kde koupit Rubikovu kostku, "nejlepší" kostka neexistuje – vždy záleží na preferencích a očekávání jednotlivých kostkařů.
I přesto, že si myslím, že je vhodnější první přístup (který ale leze do peněz), jsem zastáncem přístupu druhého (který ale leze do času). Zkrátka nekupuju 20 kostek a 18 pak nehodím do skříně. Kupuju jednu či dvě kostky a ty používám, dokud nekoupím nějaké nové.
Možná by bylo čtenáři užitečné, kdybych mu na tomto místě doporučil nějakou kostku vhodnou pro rychlostní skládání. Jenže já to neudělám. Proč? Jednak o tom skoro nic nevím (mohl bych doporučit špatně) a potom vězte, že oblíbenost mezi rychlokostkaři se mění téměř tak často, jak jsou schopni výrobci kostky vyrábět. A to je vskutku zběsilé tempo – během jednoho roku může přijít stejný výrobce i s více než třemi modely. Ne vždy však platí, že novější verze je automaticky lepší než ta předešlá. Rozhodně také není pravda, že dražší = lepší (ať už je zde slovem lepší míněno cokoliv).
Osobně dávám při koupi nových kostek na doporučení. Ovšem nikoli výrobce / prodejce kostky, protože ti se snaží hlavolam pouze prodat, a tak napíší reklamní poutač, jak je hlavolam skvělý. Na špatné vlastnosti jaksi zapomenou a užitečné porovnání mezi jinými kostkami také chybí (to platí pro většinu prodejců). Proto je pro mě daleko přínosnější recenze od člověka, který s hlavolamem opravdu manipuluje - rychlokostkaře.
V praxi to vypadá nějak takhle: nejprve si podle oficiálních WCA statistik najdu cca. 10 nejrychlejších kostkařů (větší váhu přisuzuji průměrnému složení, v jednotlivém hraje velkou roli náhoda – tzn. že i se špatnou kostkou se dá s velkou náhodou dosáhnout rychlého času). Poté si najdu, jakou kostku tito TOP kostkaři používají. Obvykle mají účet na youtube, kam nahrávají svá videa. Stačí napsat jméno speedcubera a třeba čas zjištěný ve WCA statistikách, obyčejně to něco vyplivne. Samotné jméno TOP speedcubera zadané do vyhledávače na youtube je pak tutovka (ve smyslu že to najde nějaké video). Projedu popis videa, ve kterém hledám informace o použité kostce. Dost často to tam bývá.
Teoreticky se může stát, že mi u těch 10 vytipovaných kostkařů vzejde 10 používaných kostek. Zpravidla to jsou ale maximálně tak 3 – tyto 3 pak považuji za "nejlepší". Když už jsem na youtube, zadám klíčová slova "kostka X", "kostka X review", "kostka X comparison", případně jejich kombinace (kostku X samozřejmě nahradím tím typem kostky, který jsem našel v popisku videí u TOP kostkařů).
Přirozeně se dají recenze a porovnání kostek najít i ve psané formě na webových stránkách. Největší výhodu videa oproti textu však shledávám v tom, že můžu přímo vidět "kostku v akci". V případě videa by tak angličtina nemusela být pro neanglicky nemluvící největší překážkou, navíc mohou zkusit zadat dotaz v jiném jazyce. Kromě rozměrů (pro kostku 3x3x3 bývá standardizováno) a hmotnosti mě nejvíce v hodnocení zajímají tyto vlastnosti:
- plynulost pohybu vrstvami – kostka by měla mít hladké vnitřní stěny, aby při točení nedocházelo k nežádoucímu tření, případně zasekávání se
- schopnost předcházet POPům – jako POP bývá označována situace, kdy kostička z kostky "vyskočí", což fakticky znamená přerušení skládání po nějakou dobu (a dání kostičky zpět). Nejběžnější příčinou bývá nedotočení vrstvy a snaha vykonat další tah (takže dojde k porušení souososti). Dalším důvodem může být nesprávné utažení šroubků v osovém kříži, jinými slovy kostka je neutažená, volná. Předcházet POPům se dá několika způsoby: od utažení šroubků osového kříže, přes dání vložky do vnitřního mechanismu kostky až po dotáčení vrstev tak, aby nedocházelo k porušení souososti
- corner cutting – nevím, jak se tomu říká v češtině. Jde o užitečnou vlastnost kostky především pro ty, kteří s kostkou ve velké rychlosti točí nepřesně a dochází tak k porušení souososti před každým tahem. Po provedení tahu může buď nastat POP, vrstva se může ve svém pohybu zaseknout nebo se může vrstva otočit dle zamýšleného tahu (v takovém případě nastává corner cutting). Moderní kostky umožňují corner cutting pro úhlový rozdíl mezi vrstvami kolem 40 stupňů. Pro inverzní tah s úhlovým rozdílem vrstev se zavádí pojem "reverse corner cutting"
- rychlost a tuhost - zejména pro kostkaře, kteří nedosahují časů pod 1 minutu, bych nedoporučil moc rychlou kostku. Ta pro ně totiž může být nekontrolovatelná (tj. až moc rychlá), což v konečném důsledku ústí ke zhoršení rozpoznání případu před provedením algoritmu (tzn. že kostkař dělá dlouhé pauzy mezi tahy, což je z časového hlediska obecně považováno za horší, než provádět tahy pomaleji, ale zato plynule)
- materiál kostky – k tomu by se asi lépe vyjádřil člověk s velkou sbírkou kostek. Mně se zdá, že plast všech kostek pro rychlostní skládání není stejný. Některý je příjemný na dotek, jiný je takový studený. Tady vám video nepomůže, to se musí cítit na vlastní kůži. Podobné je to s nálepkami – některé se ošoupou hned, jiné drží léta
- cvakání a rachtání – není pravidlem, že rachtající kostka je špatná. Osobně dávám přednost tiché než hlučné kostce, u některých hlavolamů (nesoutěžních) mi však cvakací mechanismus nevadí
- celkový pocit – všechny základní faktory zmíněné výše (plus některé další) pak vytvářejí celkový pocit. U toho vám video taky nepomůže, musíte k tomu mít fyzickou kostku. Každému sedne něco jiného.
Následně si prolistuju seznam e-shopů, kde se hlavolamy dají koupit - dobrý zdroj se mi zdá být kostkařská wikipedia, kde se dá v rámci rychlostního skládání najít spousta informací. Ty jsou obvykle aktuální, protože stránky spravují samotní rychlokostkaři. Po vybrání daných položek s nejnižší cenou (a ideálně dopravou zdarma) zboží objednám.
Pokud máte před koupením jakékoliv nejasnosti a chtěli byste se zeptat na něco, co ve videu nezaznělo, obraťte se na specializované diskusní fórum. Většinou se najde dobrá duše, která na dotaz uspokojivě odpoví.
Je možné kostku nějak vylepšit?
Může se stát, že právě příchozivší kostka po vyndání z krabičky má úplně jiné vlastnosti, než byly ty na videu. Většinou je to dáno tím, že na videu je už kostka všemožně vylepšená. Jedná se především o aplikaci lubrikantu do vnitřního mechanismu, případně utažení / povolení šroubků. Na rozdíl od dřívějška se dnes již skoro nesetkáme s tím, že by bylo nutné obrušovat vnitřní povrch kostiček, nebo naopak dávat do kostky vložky, abychom předešli POPu.
Pokud plánujete zúčastnit se závodů ve skládání Rubikovy kostky, doporučuju dát si pozor na některé úpravy. Ne všechna vylepšení jsou totiž dovolena a organizátoři soutěže by vás vůbec nemuseli k soutěžení pustit. Mezi zakázané techniky obecně patří tvorba takového hlavolamu, který by vám dával oproti hlavolamům ostatních závodníků výhodu. Namátkou jde o průhlednost hlavolamu nebo nepřiměřený nárůst tloušťky nálepek.