Kde koupit Rubikovu kostku a jak o ni pečovat


Jednoho dlouhého zimního večera jsem si usmyslel, že napíšu článek o českých a zahraničních poměrech při koupi Rubikovy kostky. A nejen jí, o nákupu kombinatorických hlavolamů jako takových. Jakési porovnání, recenzi.
Úplně nová kostka (obecně hlavolam) nemusí mít zcela optimální vlastnosti pro rychlostní skládání. Proto jsem přidal i něco málo o tom, jak zlepšit její stav, aby se s ní lépe otáčelo.

Na této stránce najdete odpovědi na otázky:

 • kde koupit Rubikovu kostku / hlavolam?
 • jaká kostka je nejlepší pro rychlostní skládání?
 • jak skládat kostku rychleji?

Kde koupit Rubikovu kostku / hlavolam?

Hlavolamy se de facto dají sehnat na dvou základních místech. Buď v kamenném obchodě nebo na internetu.

Kamenné obchody

V kamenném obchodě se dá Rubikova kostka 3x3x3 sehnat za pár šupů (viděl jsem za 39 kč), stejně tak jako za stovky korun. Ty levnější se neopravitelně rozbijou ještě týž den od zakoupení (dýl jak 14 dní fakt nevydrží). U těch dražších jsem neměl odvahu ke koupi. Je to z toho důvodu, že v rámci ČR se většinou nedá sehnat nic jiného, než je originál kostka firmy Rubik, která obecně nepatří mezi vyhlášené - alespoň v rámci celosvětové rychlokostkařské komunity.

Na druhou stranu nákup kostky přímo v obchodě s sebou přináší některé fajn věci, jako např. možnost vyzkoušení si funkčnosti - alespoň u seriózních prodejců, čili nekupování zajíce v pytli. Nebo pokud chcete kostku mít do pěti minut, prostě přijdete do krámu, kostku koupíte a máte ji. Přes internet to trvá přece jen o něco déle, zato ale nabízí několik nesporných výhod.

E-shopy

S prodejem hlavolamů na internetu se můžeme setkat skoro na každém rohu - od různých slevomatů či dražeb (typu aukro.cz nebo ve světě známější ebay.com), přes výrobu na zakázku (obvykle reklamní předměty firem), až po specializované elektronické obchody (e-shopy). Není ovšem e-shop jako e-shop.

Přestože nejsem zastánce škatulkování a házení podobných věcí do stejného pytle, rozdělil bych internetové obchody na české a zahraniční.

České e-shopy

V České republice podniká několik obchodníků zabývající se prodejem hlavolamů. Pokusím se nastínit jejich silné a slabé stránky a začnu nejprve tím, co se mi u nich nelíbí (v porovnání se zahraničními e-shopy).

 • výběr sortimentu
 • cena hlavolamů
 • zákaznická péče

Kdybych byl milovník vanilkové zmrzliny a zmrzlinář měl snad všechny druhy až na vanilkovou, naštvalo by mě to. To samé je v případě kostek - když budu chtít kostku 3x3x3 a prodávající bude mít jen kostky 2x2x2, potěšen nebudu. Zkrátka a dobře, narážím na výběr sortimentu.

České e-shopy většinou nejsou svojí nabídkou hlavolamů ani rozmanité, ani nijak výjimečné. Je to dáno do jisté míry tím, že zatímco v ČR obchoduje zpravidla jednotlivec, případně malá skupinka lidí, v zahraničí se jedná o jakési výrobní a prodejní kolosy. Výrobní kolos hlavolamy vyrábí, prodejní kolos je skupuje a následně prodává (třeba i českým obchodníkům, kteří je posléze prodávají především české klientele - český obchodník tak tvoří jakýsi mezičlánek mezi prodejcem hlavolamů a konečným zákazníkem). Domácí prodejce nemá možnost skoupit hlavolamy od českého výrobce, a to jednoduše proto, že takový výrobce v ČR není (určitě ne na pozici kolosu). Je to jako porovnávat babetu s harley davidson - obě to jsou motorky, přesto je mezi nimi na první pohled patrný rozdíl.

A tak zatímco (zahraniční) prodejce levně nakoupí a draze prodá, český obchodník draze koupí a ještě dráže prodává. Tudíž v případě jednoho a toho samého produktu je cena v ČR daleko větší než v cizině. Cena samotného zboží je věc jedna, poštovné a balné věc druhá. Ač je to k nevíře, balíky s hlavolamy zaslané z ciziny jsou mnohdy levnější - z hlediska ceny poštovného a balného - než balíky zaslané z Čech!

Vžijme se nyní na okamžik do situace, že si chceme koupit nové boty. Já jakožto zákazník vejdu například do nákupního centra a v obchodě A se mi líbí jedny boty. Jdu se porozhlídnout jestli ještě nenajdu lepší kousek v obchodě B, co je za rohem. V obchodě B narazím přesně na tentýž pár bot, jen s rozdílem, že jsou o něco dražší. Teď příběh trošku přitáhnu za vlasy - řeknu si: "když už jsem v obchodě B, aspoň si boty vyzkouším". Jen co si je nazuju, vidím, že levá bota má sešmajdanou podrážku, na pravé botě chybí tkanička a na špičce má žraloka (díru). Proto si nakonec koupím boty v obchodě A, ušetřím navíc pár kaček a vesele odcházím domů.

Podobně to funguje u hlavolamů. Nechci ukazovat prstem na jednotlivé e-shopy a říkat to a tamto dělají špatně a nesprávně. K tomu ani nejsem kompetentní. Když se však podívám na některé hodnocení tamnějších zákazníků a vidím recenze typu "Zboží není opatřeno obalem s uvedeným výrobcem a případným návodem na údržbu o faktuře nemluvě. Zboží bylo nedbale zabaleno, přišel mi hrkající balík- je s podivem, že přežilo bez úrazu." nebo "Objednávali jsme loni kostku 4x4x4 a letos 5x5x5, v obou případech zboží přišlo rozbalené s přeříznutou pečetí od výrobce, krabička ušmudlaná.", přinejmenším si obchod nedělá dobrou vizitku a od nákupu mě spíše odrazuje.

Poslední pasáž věnovaná českým e-shopům bude pojednávat o tom, co se mi na nich líbí. Jejich přehlednost, alespoň v některých případech, mi přijde OK (v zahraničí na tom nejsou o moc lépe). Důležitým faktorem nákupu (nebo třeba reklamace), zejména pro anglicky nehovořící zákazníky, bude patrně jazyk, ve kterém jsou produkty nabízeny - tedy čeština. Největší výhodu českých elektronických obchodů vidím v krátké dodací lhůtě. Ono je taky dost těžké si představit, že by zboží zaslané z druhého konce světa přišlo rychleji, než z města vzdáleného třeba ani ne 100 km.

Zahraniční e-shopy

Podíváme-li se za hranice naší země na internetové obchody s hlavolamy - viz např. kostkařská wikipedia - po vrácení se zpět do českých luhů a hájů můžeme udělat vzájemné srovnání podle několika kritérií.

Z již dříve zmíněných faktorů jde o:

 • výběr sortimentu
 • cena hlavolamů
 • zákaznická péče

Stačí si proklikat několik prvních odkazů v seznamu zahraničních e-shopů uvedeném výše. Pak dospějeme k závěru, že výběr sortimentu je u zahraničních prodejců mnohem větší.

A nejenom že v cizině je větší výběr kostek, ty jsou navíc v porovnání s ČR levnější. V některých případech dokonce několikanásobně. Jako bonus můžeme u některých e-shopů najít i přepravu zdarma, tudíž neplatíme za poštovné a balné jako u českých obchodníků. Tím se cenový rozdíl ještě prohlubuje.

Co se týče podpory zákazníkům, zatím jsem nemusel řešit žádný závažnější problém. Na všechny mé případné dodatečné otázky mi zaměstnanci e-shopu uspokojivě odpověděli a to jak přes kontaktní formulář či e-mail, tak i přes skype. Reklamaci jsem prozatím taktéž řešit nemusel (dokážu si ale představit, že by mohla být o něco složitější než v případě ČR). Avšak pravdou je, že asi bude fungovat - alespoň recenze tamnějších zákazníků hovoří jak o vyměnění hlavolamu, tak případně o vrácení peněz (samozřejmě se to bude lišit e-shop od e-shopu).

Několik bodů, co se mi na zahraničních e-shopech ještě líbí:

 • slevové kupony - pro mě jako zákazníka to znamená ještě levnější nákup
 • sledovací číslo - prodejce připojí k balíku sledovací číslo, díky němuž můžu sledovat, kde se má zásilka právě nachází a jestli se někde nezasekla na letišti
 • kvalita hlavolamů - s nekvalitními napodobeninami hlavolamů jsem se, v kontrastu s českým prostředím, nesetkal a došlé zboží bylo vždy v pořádku a dle představ
 • možnost volby platební metody - obvykle větší výběr způsobů zaplacení hlavolamů při porovnání s ČR

Kdybych měl říct, co se mi na zahraničních e-shopech v porovnání s českými e-shopy nelíbí, dlouho bych mlčel. Abych uvedl aspoň něco, nezbývá mi nic jiného než se opakovat. Nevýhodami pro českou klientelu mohou být:

 • delší dodací lhůta
 • anglický jazyk (nejčastěji) a s ním související orientace na webových stránkách
 • možnost případné složitější reklamace

Jaká kostka je nejlepší pro rychlostní skládání?

Lidé, kteří kostku skládají, se dají rozdělit na dvě skupiny. První tvoří ti, kteří hlavolam berou jako výzvu a nepotřebují si dokazovat, že ho složí za 15 vteřin. Jde jim zkrátka o to, aby hlavolam složili. Nějaký pan Graham Parker z Anglie to prý zvládl za 26 let. Druhou skupinou jsou pak lidé, kteří naopak soutěží při skládání s časem. Především pro ty bude pojednávat následující text.

Napadlo vás někdy se sami sebe zeptat na otázky jaká kostka je nejlepší pro rychlostní skládání, jaká kostka má nejlepší vlastnosti, jaká kostka je zkrátka nejrychlejší? Zní to docela jednoduše a jednoduchá je i odpověď.

Neexistuje nic takového jako nejlepší kostka - zkuste si o tom na chviličku zapřemýšlet. Každý člověk má trošku odlišné požadavky na vlastnosti kostky. Co je pro jednoho výhodou, může být pro dalšího nevýhodou. Každý člověk má i jiný styl otáčení hlavolamu. Někomu sedne "rychlá" kostka, která se ale může přetáčet a jinému zas vyhovuje spíše "pomalá" kostka, která se však nepřetáčí. Prostě je to individuální. Podobně byste se mohli zeptat, které ovoce je nejlepší: hrušky nebo jablka? Taky neexistuje jednoznačná odpověď. A koneckonců banán taky není k zahození ;-)

Krom toho se to dost často mění. Momentálně (počátek roku 2013) nejvíce lidem (resp. rychloskladačům) vyhovuje Dayan ZhanChi (bavíme se o kostce 3x3x3), mně osobně se líbí i model Sheng En F-II. Prvně jmenovaná se dá sehnat za 10 dolarů, ta druhá ještě levněji. Obě verze můžu s klidem doporučit. Alespoň pro začátečníky.

Volení "nejlepší" kostky se detailněji věnuji ve článku o tom, jakou kostku vybrat pro rychlostní skládání.

Jak skládat kostku rychleji?

Udělejme si malou rekapitulaci: kde máme kostku koupit tušíme a jaký model taky. Zbývá si povědět něco o tom, jak ji skládat v řádech několika sekund.

Způsobů je celá řada: naučit se více algoritmů skládající více pozic; rychlostně algoritmy optimalizovat; změnit metodu skládání; osvojit si takzvané prstové triky atd. Počítačovou terminologií bych to označil jako "hardwerovou záležitost".

O čem chci však povídat je "softwerová záležitost". Co můžu udělat se samotnou kostkou, abych dosahoval se stejnou metodou a stejnými algoritmy podstatně rychlejších časů?

Především musí být kostka čistá. U nových kostek je tato podmínka splněna. Příznakem zaprasené kostky může být například zadrhávání vrstev při jejich otáčení. Jestli je kostka špinavá se přesvědčíte tak, že natočíte jednu vrstvu o 45 stupňů a vyndáte z ní jednu hranu. Poté lze do nitra kostky nahlédnout, případně ji úplě rozebrat na jednotlivé kostičky.

V dobách minulých jsem znal i případy rychlokostkařů, kteří si naopak kostku úmyslně zašpinili tím, že do ní nasypali písek. Otáčením vrstev docházelo k broušení vnitřních částí kostiček, které posléze vzájemně po sobě lépe klouzaly. Také se pro tento účel používal smirkový papír. U moderních kostek takovéto seřizování již není potřeba (aspoň já ho nikdy nepotřeboval).

Velmi podstatnou věcí je lubrikant. Aneb kdo maže, ten jede. Výše popsaným způsobem vyndáním jedné hrany lze do kostky vpravit vhodné množství lubrikantu. Důsledně doporučuji používat lubrikant na silikonové bázi. Lubrikanty založené na bázi petroleje mohou způsobit rozežrání vnitřního mechanismu (plastů). Jar, čistič nábytku, mýdlo nebo vazelína patrně taky nebude to pravé ořechové. Některé kostky jsou již od výrobce promazané, takže není potřeba (po nějakou dobu) je promazávat.

Pokud máme kostku čistou a promazanou, můžeme si kostku upravit svému stylu skládání. Dělá se to tak, že se odkryjou víčka pod jednotlivými středy. Pod víčky se nachází šroubky s pružinkami. Šroubky můžeme libovolně povolovat/utahovat šroubovákem a tak měnit "těsnost" kostky. Utažená kostka se při skládání nerozpadá (ve smyslu vylétnutí jedné nebo více kostiček z kostky - tzv. POP), povolená kostka umožňuje rychlejší pohyb vrstev, čili rychlejší otáčení.

Na rychlost skládání to sice vliv nemá, ale když už máme kostku takhle "vytuněnou" po vnitřní stránce, určitou pozornost si zaslouží i stránka vnější. Nálepky. Časem se nekvalitní ošoupou a nejsou barevně k rozeznání. Přemýšlet 10 vteřin nad tím, jestli se koukám na modrou nebo zelenou nálepku není ono. Nově se vyrábějí i hlavolamy bez nálepek - barevné jsou už plastové kostičky - ale ty jsou na soutěžích zakázané. Podobně jsou na soutěžích zakázané i plastové štítky (které se ale časem neošoupou). Edit 2015: kostky bez nálepek i plastové štítky do určitých rozměrů jsou opět na závodech povoleny.

A jaký to má celé smysl? Se stejnou kostkou, stejnou metodou a stejnými algoritmy a na druhé straně různou čistotou kostky, různou vrstvou lubrikantu a různou ošoupaností nálepek jsem se přesunul z časů 25 vteřin na 20 vteřin. To je zlepšení o 20% ani né za jednu hodinu :-).

O dalším příslušenství, jako třeba časomírách, závodních kufřících nebo škraboškách pro skládání poslepu bude řeč možná někdy příště.