Soutěžní instruktáž - jak být závodníkem


Našli jste závod, kterého se můžete zúčastnit (seznam závodů, jakož i vztahující se potřebné detailnější informace naleznete přímo na webu WCA). Ale co dělat teď? Tato stránka má pomoci k tomu, aby vaše závodní zkušenost byla příjemná. Zatímco se liší soutěž od soutěže, níže uvedené pokyny zůstávají stejné.

1. Seznamte se s pravidly WCA

WCA (World Cubing Association) je řídící orgán soutěžního rychloskládání, podobně jako NBA v případě basketbalu. Závodníky jsou pravidla WCA (česky zatím nepřeložena) dodržována v průběhu celé soutěže. Není nezbytné znát všechna pravidla nazpaměť, ale jejich přečtení je užitečné. V pozdějším textu bude snaha o zdůraznění nejdůležitějších z nich.

2. Předběžně se registrujte

Mnoho závodů má formu, ve které se můžete předběžně registrovat. Tím, že se předběžně registrujete, pomáháte pořadateli v předstihu vědět, jakou účast může očekávat. Tím pádem je schopen věci předběžně připravit. Pokud víte, že se soutěže účastníte, předběžně se registrujte a nečekejte na poslední chvíli. Pakliže chcete svou registraci změnit, jednoduše kontaktujte pořadatele a požádejte je o provedení změn. V případě potřeby navíc předběžná registrace umožňuje pořadateli vás kontaktovat (například o novinkách související s počasím).

3. Trénujte

Jistě, mohli jste se naučit všechny svoje OLL a PLL algoritmy. Ale trénovali jste i skládání před davem lidí? Mnozí z nováčků jsou kvůli tomu na soutěži při skládání nervózní. Zkuste skládat před přáteli, rodinnými příslušníky nebo na veřejných místech. Na závodech sice můžete být nervózní, ale nebojte se. Každý závodník musel nějak začít. Prostě se uvolněte a snažte si to užívat.

4. Připravte si své hlavolamy

Pokud se vaše nálepky mírně sloupávají, zřejmě je nebudete potřebovat vyměnit. Ale v případě, že jsou nálepky na vašem hlavolamu opravdu v dezolátním stavu, chtělo by to zauvažovat nad jejich výměnou.

5. Naplánujte si den

Pravděpodobně budete chtít strávit většinu vašeho času na závodech. Mezi tím, kdy budete závodit, se můžete bavit s dalšími kostkaři a naučit se nějaké super triky, zhlédnout několik bezva hlavolamů anebo se podívat na ostatní rychloskladače. Ujistěte se, že počítáte s obědem. Někdy se na závodech poskytuje svačina, zatímco jindy může jednoduše být pauza na oběd a soutěžící si shánějí jídlo sami. Zjistěte si, jak to bude probíhat na vašem závodě a vezměte si s sebou peníze pro případ koupení vlastního občerstvení.

6. Registrujte se na místě

Pokud jste se předběžně registrovali, registrace na místě může být jednoduchá jak facka. Některé soutěže budou mít registrační poplatek. Ten je obvykle založen na počtu disciplín, ve kterých budete závodit. Poplatek (pokud nějaký je) bude uveden na webové stránce závodů. Protože víte v jakých disciplínách hodláte soutěžit, pokuste se s sebou přinést přesnou hodnotu registračního poplatku v hotovosti. Přestože to není požadováno, pomůže to pořadatelům zjistit, zda-li nemusí trávit čas nad děláním změn.

7. Vyčkejte na zvolání vašeho jména

I když jste se zapsali na disciplínu 3x3x3, závodníci budou obyčejně soutěžit ve skupinách. Takže i přesto, že je čten seznam jmen a vy na něm nefigurujete, nepanikařte (protože mohl být čten seznam pouze jedné skupiny, kdežto vy jste zařazeni do jiné skupiny závodníků). Pokud vaše jméno stále nebylo voláno i při závěrečném volání soutěžících, jděte a zeptejte se kde je problém.

8. Pokud jste zavoláni, přineste svůj hlavolam k rozhodčím

Pakliže je vaše jméno voláno, přineste váš složený hlavolam do určeného prostoru. Bude vám řečeno, abyste se posadili do "čekárny" a čekali na zavolání. Teď jste velmi blízko k závodění. Nikam neodcházejte!

9. Pokud jste zavoláni, jděte na stanoviště

Potom provedete vaše složení. Podrobnější informace lze nalézt na dokončení vašeho pokusu skládání.

10. Po vašem složení se posaďte zpět

V jednom kole budete skládat hlavolam pětkrát (třikrát pro určité disciplíny). Takže jakmile jste dokončili skládání, posaďte se zpět (do "čekárny") a vyčkejte znovu na zavolání. Když si jdete sednout, neberte si s sebou svůj hlavolam. Rozhodčí vám ho odebere, aby mohl být znovu rozmíchán.

V kombinovaném finále nemusíte provést všech pět složení. Pokud nedocílíte určitého času v prvním nebo druhém pokusu, můžete skončit. Vaše pokusy budou uvedeny v databázi WCA, ale nedokončíte formát průměrného složení.

11. Po všech vašich pokusech jděte zpět do publika

Jakmile dokončíte všech 5 pokusů, dané kolo je za vámi. Vezměte si svůj hlavolam a jděte si sednout (do publika).

12. Užijte si to!

Tohle nejsou přijímačky na vysokou nebo operace srdce. Jste tam abyste si to užili, ostatní tam jsou aby si to taky užili. Prostě se uvolněte a užívejte si závody.Přeloženo a upraveno z cubingUSA.com. (Originální) odkaz platný ke dni 19. 1. 2013.
Související instruktáže: jak dokončit váš pokus skládání a jak být dobrým rozhodčím.