Síň slávy: význační čeští kostkaři


Na internetu je k nalezení mnoho článků o významných osobnostech, kteří jsou nějakým způsobem spjatí s rychlostním skládáním hlavolamů. Jedná se zejména o zahraniční rychlokostkaře (pro nenalezení vhodnějšího ekvivalentu k pojmu "speedcuber").
Česká republika má ovšem taktéž co nabídnout. Protože jsem nenašel nic o českých kostkařích (pro nenalezení lepšího ekvivalentu k pojmu "cuber"), rozhodl jsem se sepsat krátké pojednání právě o nich.

Na stránce najdete tyto české zajímavé osobnosti:

  • Luboš Bartík
  • Vojtěch Dvořák
  • Jessica Fridrich (dříve Jiří Fridrich)
  • Miroslav Goljan
  • Josef Jelínek
  • Tomáš Novotný
  • Robert Pergl
  • Martin Zahradník

Luboš Bartík

Patřil mezi světovou špičku v rychlostním řešení Rubikovy kostky 7x7x7, a především pak Rubikovy kostky 6x6x6. V rámci české komunity vynikal tím, že při skládání hlavolamů potřeboval velmi málo času na přemýšlení mezi jednotlivými tahy. Jeho oficiální profil.

Vojtěch Dvořák

Excelentní v disciplínách, jenž se skládají poslepu. Byl prvním Čechem, který oficiálně složil poslepu jak Rubikovu kostku 4x4x4, tak i Rubikovu kostku 5x5x5 a problém mu taktéž nedělalo skládat více kostek poslepu. Býval mimo jiné držitelem českého rekordu pro skládání Rubikovy kostky 3x3x3 poslepu. Jeho oficiální profil.

Jessica Fridrich (dříve Jiří Fridrich)

Díky tzv. Fridrichově metodě jde o celosvětově jednu z nejznámějších osobností v oblasti rychlostního skládání. Tuto metodu používá pro kostku 3x3x3 většina dnešních rychloskladačů.

Jessica Fridrich (narozena jako Jiří Fridrich - ke změně jména došlo po příchodu do USA, viz dále) pochází z Ostravy. Po složení maturity na zdejším Wichterlově gymnáziu odešla studovat matematické modelování na pražské ČVUT. V té době, psal se rok 1982, probíhalo první mistrovství ČSSR v rychlostním skládáním Rubikovy kostky 3x3x3. Jessica ho vyhrála časem 23.55 s, což jí zaručovalo právo účasti na 1. mistrovství světa v témže roce, konané v maďarské Budapešti.

Jessica se v konkurenci 19 závodníků umístila na 10. místě časem 29.11 s. Tehdy používala metodu skládání po vrstvách, ale značně pokročilou. Po složení první vrstvy skládala druhou tak, že do ní umísťovala dvě kostičky naráz. Poslední vrstvu řešila orientováním (OLL) a poté permutováním (PLL) zbylých kostiček. Systém skládání OLL + PLL napadl Jessicu (za asistence jejího spolužáka z gymnázia Luďka Marka - pátý na 1. mistrovství ČSSR) nezávisle na ostatních. De facto všechny algoritmy hledala metodou pokus-omyl. Kdo samotný systém OLL + PLL vynalezl, se patrně již nedozvíme a není to ani smyslem tohoto článku. Mezi prvními v Evropě ho však publikovali Nizozemci Kurt Dockhorn a Anneke Treep již v roce 1981, proto se ve starší literatuře objevuje tzv. Dockhorn-Treep systém. Za zmínku stojí fakt, že Anneke bylo v té době šestnáctileté děvče (a Jessice bylo 17).

Techniku tvoření prvních dvou vrstev, dnes označované jako F2L, znala Jessica zřejmě ještě před začátkem mistrovství světa od svého spolužáka Roberta Krajčy, který takto kostku skládal. Zprvu se Jessice nezdál tento způsob nikterak rychlý, ovšem po mistrovství světa změnila názor a plně na něj přešla. Opět není možné s jistotou určit, kdo systém F2L skutečně objevil, mezi prvními v Evropě ho ale v roce 1981 publikoval Nizozemec René Schoof.

Po dokončení studií na FJFI ČVUT odjela Jessica Fridrich (pod jménem Jiří Fridrich, které až doposud používala) k postgraduálnímu studiu do USA, kde pracuje na akademické půdě doposud (psáno v roce 2013). V zámoří si nechala změnit jméno, stejně jako státní příslušnost. Jessica Fridrich (USA) byla první, kdo publikoval metodu Cross - F2L - OLL - PLL na internetu (rok 1997), a to pod názvem "Můj systém pro skládání Rubikovy kostky". Protože tehdy pro metodu neexistoval jednoduchý název, její uživatelé ji začali prostě říkat "Fridrichova metoda". Pojem Fridrichova metoda se stal populárním a spontánně se rozšířil do řad rychlokostkařů. Dnes se můžeme setkat i s označením CFOP, odrážející anglické iniciály jednotlivých kroků metody.

Jessica se zúčastnila i celkově druhého mistrovství světa v roce 2003, konaného v kanadském Ontariu. Umístila se na druhé pozici, s průměrným časem 20.48 s. Její nejrychlejší čas byl ve finále 17.12 s. Její oficiální profil.

Miroslav Goljan

Vynikající teoretik Rubikovy kostky. V první polovině 80. let (kolem roku 1982 - 1983) publikoval články o skládání tohoto hlavolamu v časopise Mladý Svět. V ČSSR označován jako "RcDr." - doktor Rubikovy kostky.

Druhý na mistrovství ČSSR v roce 1982 (asi 2 vteřiny za J. Fridrichem). Po čtrnácti letech od dokončení studií na Karlově univerzitě odjel studovat do USA na stejnou univerzitu, jako J. Fridrich (State University of New York v Binghamtonu). V součastnosti (rok 2013) jsou s Jessicou Fridrich pracovními kolegy v oblasti steganografie a forenzní analýzy digitálních fotografií a fotoaparátů.

Miroslav Goljan je vůbec první česká osobnost, která držela oficiální světový rekord a zatím první Čech, který držel světový rekord několikrát (konkrétně dvakrát). To dokázal v disciplíně skládání kostky 3x3x3 na nejmenší počet tahů. V roce 2003 na mistrovství světa složil kostku na 29 tahů a o dva roky později vylepšil svůj výkon na 28 tahů. Miroslavův osobní rekord (mimosoutěžní) je 19 tahů. Jeho oficiální profil.

Josef Jelínek

Vysloužilý speedcuber a současný programátor. Držitel bývalého oficiálního světového rekordu v dnes již neexistující disciplíně Rubik's Magic (průměrné složení), když v roce 2005 dosáhl času 1.52 s.

Na svých internetových stránkách rubikscube.info popisuje Watermanovu metodu skládání Rubikovy kostky, stejně tak jako další metody založené na skládání nejprve rohů a poté hran. Zasloužil se o popularizaci metody Ortega, která se často používá při skládání kostky 2x2x2 (jedním z prvních, kteří metodu Ortega využívali pro skládání Rubikovy kostky 3x3x3 byl v roce 1981 Američan Jeff Varasano. Rok poté (1982) Kanaďan Gaétan Guimond patřil mezi první, kteří skládali úvodní krok metody - rohy - odlišným způsobem).

Ve světě je Josef Jelínek znám spíše jako tvůrce analytického programu ACube. Je zároveň autorem java appletu Rubikovy kostky, který býval hojně využíván na internetových stránkách. V neposlední řadě se podílel na vývoji internetových stránek WCA (World Cube Association). Vystudoval FEL ČVUT, momentálně (rok 2015) působí jako softwarový inženýr v americkém Googlu. Jeho oficiální profil.

Tomáš Novotný

Býval extrémně rychlý při skládání Rubikovy kostky nohama - pro tuto soutěžní disciplínu (v dobách její existence) neměl v ČR konkurenci. Stejný hlavolam řešil velmi dobře i za použití co nejmenšího počtu tahů. Angažoval se mj. při pořádání oficiálních závodů jako součást organizačního týmu. Jeho oficiální profil.

Robert Pergl

V roce 1983 proběhlo v ČSSR druhé mistrovství rychlostního skládání Rubikovy kostky. Vyhrál ho bývalý český speedcuber, tehdy čtrnáctiletý Robert Pergl, časem 17.04 s. Pikantností je, že v té době to byl pravděpodobně vůbec nejrychlejší čas ve složení v rámci soutěží. Protože ale tehdy ještě neexistovala organizace WCA, nebyl tento čas uznán jako oficiální světový rekord. Jeho držitelem tak byl i nadále Američan Minh Thai, vítěz 1. mistrovství světa v roce 1982, časem 22.95 s, a to až do roku 2003 (samotná WCA byla založena roku 2004 a do tohoto roku uznávala výsledky pouze z jedné soutěže v roce 1982 a dvou soutěží v roce 2003).

Po vyhraném šampionátu v roce 1983 Robert na otázku "Kolik algoritmů používáš?" odpověděl: "Nevím přesně. Těch, které znám nazpaměť, bude šest set" (!!). Robert také zmínil, že jeho mimosoutěžní osobní rekord je 11 vteřin a průměrný čas z deseti pokusů má hodnotu 16.7 s - což na tehdejší dobu byly špičkové časy. Díky tolika naučeným algoritmům byl schopen složit poslední vrstvu jednorázově mnohem častěji, než kdokoliv jiný.

Vystudoval práva a v současnosti (rok 2015) se živí jako advokát.

Martin Zahradník

Svého času (zejména v roce 2008) atakoval oficiální světový rekord v průměrném složení pro hlavolam Square-1. I díky tomu, že však navštěvoval pouze jediný závod ročně - Czech Open - se bohužel jednalo o útok neúspěšný. V rámci světových tabulek se výborně umisťoval i s Rubikovými hodinami. Jeho oficiální profil.