Yoshi's Cube
Yoshi's cube je podobně jako třeba Rubik's magic překlápějící se hlavolam tvořící "uzavřenou smyčku". To mimo jiné znamená, že vnitřní mechanizmus dovoluje dílky překlápět jen v případech, kdy jsou vzájemně ve vhodném uspořádání. Cílem je poskládat hlavolam do tvaru krychle.
Yoshi's cube - řešení hlavolamu
Vzhledem k tomu, že textový návod včetně ilustrativních obrázků by byl na vytvoření časově náročný, řešení hlavolamu bude nabídnuto formou videa.
Ještě předtím se ale podívejme na hlavolam z geometrického hlediska. Jako flexagon bývá v angličtině obyčejně označován rovinný mnohoúhelník, který je často vyroben z papíru a může být překlápěn. Tím, jak jsou dílky flexagonu překlápěny, se odkrývají dříve neviditelné dílky nacházející se mezi přední a zadní stěnou mnohoúhelníku. Hexaflexagon má tvar šestiúhelníku, tetraflexagon má tvar čtverce, atd. Více o flexagonu se dá najít např. na anglické wikipedii.
Trojrozměrnou analogií mnohoúhelníku (angl. polygon) je mnohostěn (angl. polyhedron). Obecně je tak Yoshi's cube možné považovat za flexahedron. Protože má ve složeném stavu 6 stěn, přesnější geometrický název by byl hexaflexahedron. Jak se toto těleso nazývá v češtině si neopovažuji tipnout (strojový překlad by byl "šesti-flexa-stěn").
Děkuji Jardovi Flejberkovi za laskavé zapůjčení hlavolamu Yoshi's cube, díky čemuž mohl vzniknout tento návod.