Brain Master Braille

brain master braille brain master braille

Brain master braille je hlavolam ve tvaru koule, na jejímž plášti je možné nalézt 6 barevných mezikruží. Cílem hlavolamu je dosáhnout toho, aby každé mezikruží bylo tvořeno právě jednou barvou.

Na této stránce najdete:

  • Brain master braile - využití návodu pro Rubikovu kostku 2x2x2

Brain master braile - využití návodu pro Rubikovu kostku 2x2x2

V článku o tom, jak skládat hlavolamy, je v kapitole nazvané "Známý postup nad zlato" uvedeno něco v tom smyslu, že dva podobné hlavolamy by se měli skládat podobně. Zkusme mezi sebou porovnat Brain master braille a Rubikovu kostku 2x2x2.

Kostka 2x2x2 je složena z 8 dílků ve tvaru krychle. Brain master braille se skládá z 8 dílků ve tvaru zakulaceného trojúhelníku. Každý dílek na kostce 2x2x2 má tři barvy. Každý dílek na Brain master braille má rovněž tři barvy (barva povrchu koule se nepočítá). Vnitřní mechanismus u obou hlavolamů dovoluje otáčet dílky přesně podle stejného principu. Ve složeném stavu má kostka 2x2x2 šest jednobarevných barevných stěn; ve složeném stavu má Brain master braille 6 jednobarevných mezikruží.

Z výše uvedeného plyne, že na Brain master braille se můžeme dívat jako na Rubikovu kostku 2x2x2, pro kterou již návod na složení existuje.

Brain master braille má kromě jiného tvaru než Rubikova kostka 2x2x2 ještě na každém ze svých 8 dílků napsány znaky pomocí Braillova písma (což činí dílky jednoznačně vzájemně rozlišitelné). Hlavolam tak mohou skládat i slabozrací a nevidomí.Děkuji Jardovi Flejberkovi za laskavé zapůjčení hlavolamu Brain master braille, díky čemuž mohl vzniknout tento návod.