Whip-it

whip-it whip-it

Whip-it je hlavolam ve tvaru válce, v jehož vnitřku je ve třech horizontálně otočných vrstvách umístěno 17 dílků v 18 oddělených přehrádkách. Jedna přehrádka slouží jako "odkládací prostor" a dovoluje přesouvat jednotlivé dílky v rámci hlavolamu. Cílem je seřadit dílky tak, aby se v každém ze šesti vertikálních bloků vyskytovaly jen dílky stejné barvy. Variantou hlavolamu je Varikon, podobný hlavolam je Babylonská věž.

Na této stránce najdete:

  • Whip-it - složení dvou vrstev
  • Whip-it - složení třetí vrstvy

Whip-it - složení dvou vrstev

Pro složení prvních dvou vrstev můžeme postupovat stejně, jak bylo naznačeno u návodu na Varikon.

Whip-it - složení složení třetí vrstvy

Technicky vzato, i na poslední vrstvu můžeme aplikovat postup, který je zmíněn na stránce pojednávající o hlavolamu Varikon. Protože má ale Whip-it šest vertikálních sloupců, narozdíl od Varikonu, který má jen čtyři slpoupce, bude pojednáváno o složení poslední vrstvy detailněji, viz obrázky dole.

Protože jsou, narozdíl od Babylonské věže, dílky v jednotlivých sloupců vzájemně nerozeznatelné z důvodu stejné barvy, je možné bez újmy na obecnosti umístit dílky z třetí vrstvy do přehrádek ve vrstvě druhé. Vztaženo na obrázky: nejprve se tímto postupem řídí červený dílek (horní část obrázků), poté zelený dílek (dolní část obrázků).

whip-it

Aplikováním navrženého procesu je možné složit všechny dílky třetí vrstvy, tudíž celý hlavolam.