Gigaminx

gigaminx gigaminx

Gigaminx je hlavolam ve tvaru dvanáctistěnu s podstavou pravidelného pětiúhelníku. Jedná se o variantu Rubikovy kostky 5x5x5. Cílem je poskládat dílky tak, aby každá z 12 stěn měla jen jednu barvu.

Na této stránce najdete:

  • Gigaminx - využití návodu na Rubikovu kostku 5x5x5

Gigaminx - využití návodu na Rubikovu kostku 5x5x5

V souladu s kapitolou pojmenovanou "Známý postup nad zlato" ve článku o tom, jak skládat kombinatorické hlavolamy, nebude publikován návod v pravém slova smyslu. Místo toho je ukázán základní způsob řešení, který vychází ze skládání Rubikovy kostky 5x5x5.

Kromě již zmíněné kostky 5x5x5 by se mohlo hodit i značení (viz Obr. 1 na odkazované stránce), případně něco málo o problému parity.

Následuje několik názorných videí, přičemž na prvním z nich je ukázáno složení dvou středů.

Následuje druhé video, ve kterém se stejným způsobem skládá dalších 6 středů. Pokud si uvědomíte zákonitosti ukázané v prvním videu, druhé video můžete přeskočit - princip řešení je neměnný.

Ve třetím videu se řeší problematika skládání zbylých středů. Uvedeno je i párování centrálních a křídelních hran v hrany kompozitní.

Čtvrté video nanebízí nic nového - jsou párovány hrany totožným způsobem, jako tomu bylo v případě třetího videa. Čtvrté video je tak možné přeskočit.

V posledním, pátém, videu je dokončena redukce na hlavolam Megaminx. Zároveň je okrajově zmíněn problém parity, který se v průběhu skládání vyskytnout nemůže (na rozdíl od Rubikovy kostky 5x5x5). V čase 6:33 má být řečeno Megaminx místo Gigaminx.Graficky stránku obohatil Boris Mouradov.