Jing's Pyraminx
Jing's pyraminx může zaujímat tvar pravidelného čtyřstěnu. Jak název napovídá, má společné rysy s hlavolamem Pyraminx. Vnitřní mechanismus je totožný, avšak typy dílků obou zmíněných hlavolamů jsou rozdílné. Cílem je dosáhnout stavu, kdy je každá stěna tvořena právě jednou barvou.
Na této stránce najdete:
- Jing's pyraminx - značení
- Jing's pyraminx - složení rohů
- Jing's pyraminx - složení jedné stěny bez jedné hrany a středu
- Jing's pyraminx - složení zbylých hran
- Jing's pyraminx - složení středů
Jing's pyraminx - značení
Jing's pyraminx - složení rohů
V souladu s kapitolou "Známý postup nad zlato" ve článku o tom, kterak skládat kombinatorické hlavolamy, využijeme při řešení hlavolamu Jing's pyraminx již nám dobře známé postupy.
První tři kroky jsou už vysvětleny u návodu k hlavolamu Pyraminx.
Nenechte se ale zmýlit - pod pojmem "rohy" se u obou hlavolamů rozumí rozdílné typy dílků. To, čemu říkáme roh u hlavolamu Jing's pyraminx, bychom v případě hlavolamu Pyraminx nazývali středem. Z toho plyne, že ke složení rohů budeme vždy potřebovat nanejvýš 4 intuitivní tahy.
Jing's pyraminx - složení jedné stěny bez jedné hrany a středu
Trochu krkolomný název druhého kroku odráží skutečnost, že dále poskládáme dvě libovolné hrany v jedné stěně. Pojem "hrana" je na rozdíl od minulého případu pro oba hlavolamy shodný - označuje se jím jeden z celkových šesti dvoubarevných dílků na hlavolamech se nacházejících.
Jak složit dvě hrany v jedné stěně se tudíž dá najít na stránce k hlavolamu Pyraminx.
Jing's pyraminx - složení zbylých hran
I třetí krok je ekvivalentní s postupem skládání zbylých hran v návodu na složení hlavolamu Pyraminx, proto případnou pomoc hledejte právě tam.
Jing's pyraminx - složení středů
Protože ekvivalent dílků označených jako středy (u Jing's pyraminx) bychom na hlavolamu Pyraminx hledali marně (podobně bychom nenašli ani ekvivalent rohů známých z hlavolamu Pyraminx na hlavolamu Jing's pyraminx), musíme se po řešení porozhlédnout jinde.
V tuto chvíli mohou nastat dvě možnosti - buď jsou středy náhodně složeny nebo je na nich nutné provést dva dvojcykly (pokud netušíte co je dvojcyklus, nelamte si s tím hlavu - středy jsou zkátka buď složené nebo složené nejsou).
Pakliže středy potřebují složit, uchopte hlavolam v konfiguraci, v níž je nutné prohodit levý a pravý střed, a současně i čelní s dolním středem (viz poslední video k návodu na hlavolam Master pyraminx - tam se pro zmatení nepřítele říká našim středům středíky). Poté stačí aplikovat vhodný komutátor - na odkazované stránce má podobu (L R' L' R)·3.
Graficky stránku obohatil Boris Mouradov.