Barel

barel barel

Hlavolam má ve složeném stavu soudkovitý tvar, který může být během skládání měněn na jiný zásluhou nestejně velkých dílků. Navrhovatelem designu je Zbyněk Pieter, výrobcem je Petr Obrtel. Hlavolam se prodává pod obchodní značkou GloBall family, pod kterou spadá i Kytka, Hvězdolam, Metamorfix, GloBall a 5R Ball. Přestože výrobce dal hlavolamu jméno Barrel, jako na potvoru už jeden odlišný hlavolam se stejným názvem v rámci těchto stránek existuje. Proto si dovolím Barrel počeštit a nazývat ho Barel. Koneckonců jde o český výrobek.

Na této stránce najdete:

  • Barel - využití návodu pro hlavolam Flowerminx

Barel - využití návodu pro hlavolam Flowerminx

Ačkoli tvarově jsou Barel a Flowerminx rozdílné, jedná se o jeden a týž vnitřní mechanismus, který je stejný pro oba hlavolamy.

Stačí se podívat na obr. 1 na stránce o hlavolamu Flowerminx a uvidíte, že i Barel se dá popsat čtyřmi prstenci po pěti dílcích. Barel je tak možné složit pomocí postupu uvedeného u hlavolamu Flowerminx.

Podívejme se nyní na ekvivalent hlavolamu Flowerminx - Kytku. U ní jsou na obr. 1 zobrazeny tři její varianty a nás bude zajímat levá část. Pokud by ta totiž měla stejnou barvu dolního a horního prstence, byla by ekvivalentem právě k Barelu.Děkuji Jardovi Flejberkovi za laskavé zapůjčení hlavolamu Barel, díky čemuž mohl vzniknout tento návod.