GloBall

globall globall

GloBall je hlavolam, na němž najdeme 30 podlouhlých a 20 menších a trojúhelníkových jednobarevných dílků. Navrhovatelem designu je Zbyněk Pieter, výrobcem je Petr Obrtel - jedná se tudíž o český výrobek. Hlavolam se prodává pod obchodní značkou GloBall family, pod kterou spadá i Kytka, Hvězdolam, Metamorfix, Barel a 5R Ball.

Na této stránce najdete:

  • GloBall - využití návodu pro hlavolam Megaminx

GloBall - využití návodu pro hlavolam Megaminx

Pokud si Megaminx představíme bez středů, s jednobarevnými hranami i rohy, dostaneme právě GloBall. Podlouhlé dílky na něm reprezentují hrany, menší trojúhelníkové zase rohy. GloBall je tak možné složit pomocí postupu uvedeného u hlavolamu Megaminx.

Protože GloBall je tvořen mnoha identickými dílky (na rozdíl od hlavolamu Megaminx, resp. Megaminx o 12 barvách), bude raději nastíněn stručný postup, jak hlavolam složit. Existují celkem 2 varianty hlavolamu (viz obrázek níže, který je převzat z dnes již neexistujících stránek www.globall-family.com) - návod bude cílen na pravou část obrázku, nicméně pro levou část je analogický.

globall
Varianty hlavolamu GloBall

V návaznosti na postup u hlavolamu Megaminx složte první "vrstvu" bez jednoho rohu. Na pravé části obrázku výše můžete vybírat z barev červená, fialová, žlutá a oranžová. Jedině ty totiž mají rohy i hrany stejné barvy, takže u nich lze poskládat "vrstvu" složenou právě z rohů a hran.

Pokračujte skládáním pěti hran. Na obrázku můžete vybírat z barev zelená a modrá.

Podobně jako u hlavolamu Megaminx složte dalších 10 hran, které jsou stejné barvy jako rohy na hlavolamu se vyskytující.

K těmto hranám složte dalších 10 rohů způsobem, jenž je ukázán u hlavolamu Megaminx.

Složte si zbývající hrany a přesuňte pracovní roh - viz návod na Megaminx.

Až doposud bylo skládání totožné s hlavolamem Megaminx (pozor jsme si snad jen museli dát na to, kterou barvu hran můžeme skládat - to nám u hlavolamu Megaminx říkají středy). Nyní jsem mohli dospět do stavu, kdy je na první pohled nutné vyměnit jen dva rohy - to se u hlavolamu Megaminx stát nemůže, třeba už jen na základě tohoto Odstavce. Řešením je prohození tří rohů, z nichž ale dva budou identické - výsledek se bude jevit jako prohození jen dvou rohů. K tomuto účelu, stejně jako u hlavolamu Megaminx, použijte komutátory.Děkuji Jardovi Flejberkovi za laskavé zapůjčení hlavolamu GloBall, díky čemuž mohl vzniknout tento návod.