Kytka

kytka kytka

Kytka je hlavolam ve tvaru dvanáctistěnu s podstavou pravidelného pětiúhelníku. Navrhovatelem designu je Zbyněk Pieter, výrobcem je Petr Obrtel - jedná se tudíž o český výrobek. Hlavolam se prodává pod obchodní značkou GloBall family, pod kterou spadá i Hvězdolam, Metamorfix, Barel, GloBall a 5R Ball.

Na této stránce najdete:

  • Kytka - využití návodu pro hlavolam Flowerminx

Kytka - využití návodu pro hlavolam Flowerminx

Kytka je ekvivalentem hlavolamu Flowerminx, pro který již návod na složení existuje.

Skládání Kytky po prstencích (viz obr. 1 na stránce o hlavolamu Flowerminx) je dle mého názoru více přímočaré a přehledné v porovnání s technikou, jakou jsou skládány rohy u hlavolamu Megaminx.

Oběma způsoby je samozřejmě možné poskládat i další varianty Kytky, viz obr. 1 převzatý z dnes již neexistujících stránek www.globall-family.com. Zatímco pro Kytku vpravo existuje jen jedna složená pozice, u prostřední i levé Kytky existuje více pozic, o kterých můžeme mluvit jako o složeném hlavolamu. Důvodem, jak jistě správně tušíte, je přítomnost identických dílků.

kytka
Obr. 1 - Varianty hlavolamu Kytka

Kytka vlevo má nejvíce složených stavů, protože se dílky v prstencích mohou nejenom orientovat, ale také permutovat, aniž bychom si toho všimli. Navíc je možné prohodit i pořadí prstenců. U Kytky uprostřed můžeme taktéž prohodit pořadí prstenců a dílky v jednotlivých prstencích je možno permutovat, aniž bychom spatřili rozdíl.



Děkuji Jardovi Flejberkovi za laskavé zapůjčení hlavolamu Kytka, díky čemuž mohl vzniknout tento návod.