Metamorfix

metamorfix metamorfix

Metamorfix je hlavolam, k jehož složení potřebujeme rozeznat pouze 2 typy dílků (malé trojúhelníkové dílky nemusíme brát vůbec v úvahu, zbylé dílky jsou identické k oněm dvoum). Díky nestejné velikosti dílků může Metamorfix měnit svůj tvar. Navrhovatelem designu je Zbyněk Pieter, výrobcem je Petr Obrtel - jedná se tudíž o český výrobek. Hlavolam se prodává pod obchodní značkou GloBall family, pod kterou spadá i Kytka, Hvězdolam, Barel, GloBall a 5R Ball.

Na této stránce najdete:

  • Metamorfix - využití návodu pro hlavolam Flowerminx

Metamorfix - využití návodu pro hlavolam Flowerminx

Ačkoli tvarově jsou Metamorfix a Flowerminx rozdílné, jedná se o jeden a týž vnitřní mechanismus, který je stejný pro oba hlavolamy.

Stačí se podívat na obr. 1 na stránce o hlavolamu Flowerminx a uvidíte, že i Metamorfix se dá popsat čtyřmi prstenci po pěti dílcích. Metamorfix je tak možné složit pomocí postupu uvedeného u hlavolamu Flowerminx.

Podívejme se nyní na ekvivalent hlavolamu Flowerminx - Kytku. U ní jsou na obr. 1 zobrazeny tři její varianty a nás bude zajímat levá část. Pokud by ta totiž měla stejnou barvu dolního a horního prstence, a stejnou barvu pro zbylé dva vnitřní prstence, byla by ekvivalentem právě k hlavolamu Metamorfix.

Kvůli těmto vlastnostem je z hlediska principu skládání Metamorfix nejjednodušší (alespoň co se týče počtem tahů) hlavolam z celé Globall family. Podobně jako Barel ale může měnit tvar, což mu u některých metod skládání může přidávat na obtížnosti (týkající se orientace na hlavolamu jako celku).

Díky své jednoduchosti osobně lehce obměňuji strategii řešení - po složení prvního prstence skládám rovnou ten poslední (protože zbylé dva vnitřní prstence budou vždy složeny automaticky). 4 dílky jdou do horního prstence vložit dost přímočaře, pátý může být buď ve druhém nebo ve třetím prstenci. Pokud je ve druhém, nastavte si hlavolam tak, abyste mohli otáčet oním pátým dílkem a zároveň jen jedním dílkem z horní vrstvy. Po udělání vhodného jednoho tahu se pátý dílek dostane do třetího prstence, přičemž v horním prstenci zůstanou pořád 4 dílky. Tuto situaci už umíme řešit, viz poslední obrázek na stránce o hlavolamu Flowerminx.Děkuji Jardovi Flejberkovi za laskavé zapůjčení hlavolamu Metamorfix, díky čemuž mohl vzniknout tento návod.